Schimb Lichid Frână Constanța | DOT 4/5.1 | Euro Auto Service
Înlocuire lichid de frână în Constanța. DOT 4 și DOT 5.1, aerisire sistem complet. Manoperă de la 200 RON + TVA. Programează: 0729 440 127.
De ce să alegi Euro Auto Service?
- Service Autorizat RAR service auto
- Echipamente de diagnoză profesionale
- Personal certificat și autorizat RAR
- Garanție pentru toate lucrările efectuate

Schimb Lichid Frână Constanța | DOT 4/5.1 | Euro Auto Service
Schimb Lichid Frână — DOT 3, DOT 4, DOT 5.1 — ce înseamnă și când contează
Lichidul de frână este unul dintre cele mai ignorate lichide din mașină — și totuși, este critic pentru siguranță. Se degradează în timp, absoarbe umiditate și își pierde proprietățile. Când se întâmplă asta, frânele pot deveni ineficiente exact când ai cea mai mare nevoie de ele.
La Euro Auto Service Constanța schimbăm lichidul de frână complet, cu aerisire pe toate cele 4 roți. Verificăm starea lichidului înainte și îți spunem ce tip e potrivit pentru mașina ta.
Manoperă de la 200 RON + TVA, 30 minute.
DOT 3, DOT 4, DOT 5.1 — diferențele tehnice
| DOT | Punct fierbere uscat | Punct fierbere umed | Utilizare |
|---|---|---|---|
| DOT 3 | 205°C | 140°C | Mașini vechi (înainte de 1990) |
| DOT 4 | 230°C | 155°C | Standard pentru majoritatea mașinilor |
| DOT 4 Class 6 | 260°C | 180°C | Mașini moderne cu ESP/ABS |
| DOT 5.1 | 270°C | 180°C | Performanță, mașini sport/modern |
| DOT 5 (silicon) | 260°C | 180°C | ⚠️ INCOMPATIBIL cu sisteme standard |
Ce înseamnă „punct de fierbere uscat vs umed"
Punct de fierbere uscat = temperatura la care lichidul fierbe când e nou, sigilat.
Punct de fierbere umed = temperatura la care fierbe după ce a absorbit deja umiditate (2-3% apă după 1-2 ani).
De ce contează: când frânezi repetat de la viteză mare sau cobori o pantă lungă, discurile se încălzesc mult. Căldura ajunge prin etriere la lichidul de frână. Dacă lichidul e vechi și are apă, fierbe la 140-155°C — ceea ce e ușor de atins. Când fierbe, formează bule de aer în sistem — și pedala nu mai are rezistență.
Când contează alegerea
- DOT 4 e suficient pentru condus normal în oraș și șosele — asta folosim pentru majoritatea mașinilor.
- DOT 4 Class 6 e pentru mașini moderne cu ESP/ABS și sisteme de frânare de performanță.
- DOT 5.1 pentru mașini sport, condus agresiv sau temperaturi extreme — și pentru mașini care au specificație OEM de DOT 5.1 (unele BMW, Mercedes, Audi).
NU folosim DOT 5 (silicon) — nu e compatibil cu sistemele hidraulice standard și nu se amestecă cu lichidele pe bază de glicol.
Cum se degradează lichidul și ce se întâmplă
Absorbția de umiditate
Lichidele DOT 3, 4 și 5.1 sunt pe bază de glicol și atrag apa din aer prin membrane. După 18-24 luni, conțin 2-3% apă. După 3-4 ani, pot avea 4-5% apă.
Ce se întâmplă când fierbe
Lichidul nu mai e lichid — devine gaz (bule de aer). Gazul e compresibil, iar hidraulica nu mai funcționează. Pedala cade la podea și frânele nu mai răspund.
Semne că lichidul e vechi
- Culoarea se schimbă — de la aproape transparent la galben închis sau maro
- Miros diferit — lichid vechi are un miros mai ascuțit
- Nivelul scade fără scurgeri vizibile — apa absoarbită nu are unde să iasă, dar volumul crește când se evaporă apa
Când trebuie schimbat — intervale orientative
| Situație | Interval recomandat |
|---|---|
| Condus normal | 2 ani sau 40.000 km |
| Condus intensiv (montan, remorcare) | 1 an sau 20.000 km |
| După reparații de frâne majore | imediat după |
| Dacă ai avut pedala moale | verifică urgent |
Cum decurge schimbul
Pasul 1 — Verificare stare lichid
Verificăm culoarea și nivelul. Uneori putem măsura umiditatea cu echipament special — îți spunem dacă e cazul.
Pasul 2 — Golire sistem
Golim rezervorul de frână principal, apoi golim lichidul vechi din fiecare etrier — pe toate cele 4 roți.
Pasul 3 — Umplere lichid nou
Umplem cu lichidul corect pentru mașina ta — DOT 4 sau DOT 5.1.
Pasul 4 — Aerisire completă
Aerisim fiecare etrier individual — pornim de la cel mai îndepărtat de cilindrul principal (roata spate stânga) și terminăm cu cel mai apropiat (roata față dreapta). Echipament profesional, fără bule rămase.
Pasul 5 — Testare
Verificăm pedala — trebuie să fie fermă și să revină normal. Testăm și funcționalitatea ABS dacă e prezentă.
Prețuri — transparență completă
| Serviciu | Manoperă | Include |
|---|---|---|
| DOT 4 Standard | de la 200 RON + TVA | lichid DOT 4, aerisire 4 roți |
| DOT 5.1 Premium | de la 280 RON + TVA | lichid DOT 5.1, aerisire 4 roți |
| DOT 4 + verificare scurgeri | de la 250 RON + TVA | lichid + verificare etrieri |
Lichidul e inclus în preț.
Programează schimb lichid frână — 30 minute
📞 0729 440 127
💬 WhatsApp
Program: Luni-Vineri 08:00-17:00, Sâmbătă 08:00-14:00
Dacă nu ți-ai schimbat lichidul de frână în ultimii 2 ani, e momentul. Nu e scump, durează 30 minute și face diferența în siguranță.
Servicii corelate
- Reparații Frâne — dacă ai observat pedala moale, verificăm și frânele
- Plăcuțe Frână — verificare periodică frâne
- Discuri Frână — dacă discurile au probleme
Recenzii Pozitive
Google Recenzii
Certificat RAR
Autorizații complete
Garanție 2 Ani
Pentru toate lucrările
Răspuns Rapid
În 30 minute